ახალი ამბები
Home / ახალი ამბები / მეათე მოწვევის პარლამენტში ცხრა პოლიტიკური სუბიექტი შევიდა

მეათე მოწვევის პარლამენტში ცხრა პოლიტიკური სუბიექტი შევიდა

31 ოქტომბრის საპარლამენტო არჩევნების შემაჯამებელი ოქმის მიხედვით, რომელიც ცესკომ დღეს გამოაქვეყნა, მეათე მოწვევის პარლამენტში ცხრა პოლიტიკური სუბიექტი შევიდა.

ველაზე მეტი – 90 მანდატი (60 – პროპორციული წესით, 30 – მაჟორიტარული წესით) “ქართულმა ოცნებამ“ მოიპოვა.

დანარჩენ რვა პოლიტიკურ გაერთიანებას შორის კი, მანდატები ასე გადანაწილდა:

ბლოკი “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა – ძალა ერთობაშია” – 36 მანდატი;

“ევროპული საქართველო“ – 5 მანდატი;

“პატრიოტთა ალიანსი” – 4 მანდატი;

“ლეიბორისტული პარტია“ – 1 მანდატი;

“ალეკო ელისაშვილი-მოქალაქეები“ – 2 მანდატი;

ბლოკი “გიორგი ვაშაძე-სტრატეგია აღმაშენებელი” – 4 მანდატი;

“გირჩი“ – 4 მანდატი;

“ლელო“ – 4 მანდატი;

საქართველოს პარლამენტის წევრებად არჩეულნი არიან:

“ქართული ოცნება – დემოკრატიული საქართველო”

  1. გიორგი გახარია
  2. არჩილ თალაკვაძე
  3. ირაკლი კობახიძე
  4. თეა წულუკიანი
  5. მამუკა მდინარაძე
  6. კახაბერ კუჭავა
  7. გიორგი კახიანი
  8. მარიამ ქვრივიშვილი
  9. მიხეილ სარჯველაძე
  10. მაია ბითაძე
  11. მიხეილ დაუშვილი
  12. გიორგი ამილახვარი
  13. ვიქტორ სანიკიძე
  14. მაკა ბოჭორიშვილი
  15. შალვა პაპუაშვილი
  16. დავით კაჭარავა
  17. ნიკოლოზ სამხარაძე
  18. გიორგი ხელაშვილი
  19. მარიამ ლაშხი
  20. ბექა დავითულიანი
  21. ანრი ოხანაშვილი
  22. დიმიტრი ხუნდაძე
  23. დიმიტრი სამხარაძე
  24. ნინო წილოსანი
  25. ირაკლი კოვზანაძე
  26. ირაკლი ბერაია
  27. ირაკლი სესიაშვილი
  28. ეკა სეფაშვილი
  29. რატი იონათამიშვილი
  30. გურამ მაჭარაშვილი
  31. დავითი მათიკაშვილი
  32. ელისო ბოლქვაძე
  33. ვლადიმერ კახაძე
  34. ირაკლი მეზურნიშვილი
  35. სავალან მირზოევი
  36. რამინა ბერაძე
  37. სუმბატ კიურეღიან
  38. ალექსანდრე ტაბატაძე
  39. ალუდა ღუდუშაური
  40. ირმა ზავრადაშვილი
  41. ირაკლი ზარქუა
  42. გივი მიქანაძე
  43. ბექა ლილუაშვილი
  44. ქეთევან დუმბაძე
  45. ალექსანდრე დალაქიშვილი
  46. ლევან ქარუმიძე
  47. ირაკლი მეძმარიაშვილი (უპარტიო)
  48. ხატია წილოსანი
  49. ვლადიმერ ჩაჩიბაია
  50. ისკო დასენი
  51. ვიქტორ ჯაფარიძე
  52. მაია მენაღარიშვილი
  53. ედიშერ თოლორაია
  54. გოდერძი ჩანქსელიანი
  55. ელგუჯა გოცირიძე
  56. ანა ბუჩუკური
  57. გია ბენაშვილი
  58. ირაკლი ბერაია
  59. შოთა ხაბარელი
  60. თამარ ტალიაშვილი
  61. ბექა ოდიშარია
  62. ნოდარ ტურძელაძე
  63. დავით სერგეენკო
  64. კახა კახიშვილი
  65. სოზარ სუბარი
  66. გიორგი ვოლსკი
  67. მიხეილ ყაველაშვილი
  68. ლევან კობიაშვილი
  69. დავით სონღულაშვილი
  70. ირაკლი ქადაგიშვილი
  71. შალვა კერესელიძე
  72. ნინო ლაცაბიძე
  73. ზაურ დარგალი
  74. გოგი მეშველიანი
  75. გიორგი ხოჯევანიშვილი
  76. ზაალ დუგლაძე
  77. ანტონ ობოლაშვილი
  78. სამველ მანუკიან
  79. გოჩა ენუქიძე
  80. პაატა კვიჟინაძე
  81. ბეჟან წაქაძე
  82. გივი ჭიჭინაძე
  83. ზაზა ლომინაძე
  84. ვასილ ჩიგოგიძე (უპარტიო)
  85. ალექსანდრე მოწერელია
  86. ირაკლი ხახუბია
  87. ირაკლი ჩიქოვანი
  88. რესან კონცელიძე
  89. ზაალ მიქელაძე
  90. ანზორ ბოლქვაძე

ბლოკი “ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა-გაერთიანებული ოპოზიცია “ძალა ერთობაშია”

  1. ვახტანგ კიკაბიძე (უპარტიო)
  2. გრიგოლ ვაშაძე (“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“)
  3. ნიკა მელია (“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“)
  4. ხატია დეკანოიძე (“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“)
  5. კობა ნაყოფია (“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“)
  6. დევი ჭანკოტაძე (უპარტიო)
  7. ლევან ვარშალომიძე (“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“)
  8. სალომე სამადაშვილი (“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“)
  9. ზაალ უდუმაშვილი (“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“)
  10. ხათუნა სამნიძე (“საქართველოს რესპუბლიკური პარტია“)
  11. რომან გოცირიძე (“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“)
  12. თეიმურაზ ჯანაშია (უპარტიო)
  13. ნატო ჩხეიძე (“მოძრაობა სახელმწიფო ხალხისთვის“)
  14. რამაზ ნიკოლაიშვილი (უპარტიო)
  15. კახა ოქრიაშვილი (“პროგრესი და თავისუფლება“)
  16. გუბაზ სანიკიძე (უპარტიო)
  17. აბდულა ისმაილოვი (უპარტიო)
  18. ცეზარი ჩოჩელი (“პროგრესი და თავისუფლება“)
  19. თამარ კორძაია (“რესპუბლიკური პარტია“)
  20. სულხან სიბაშვილი (უპარტიო)
  21. გიორგი გოდაბრელიძე (“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“)
  22. დავით ხაჯიშვილი (უპარტიო)
  23. დილარ ხაბულიანი (“პროგრესი და თავისუფლება“)
  24. თინათინ ბოკუჩავა (“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“)
  25. როსტომ ჩხეიძე (“მოძრაობა სახელმწიფო ხალხისთვის“)
  26. დავით კირკიტაძე (“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“)
  27. გიორგი ბოტკოველი (“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“)
  28. ეკატერინე ხერხეულიძე (“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“)
  29. მანუჩარ კვირკელია (“პროგრესი და თავისუფლება“)
  30. ნიკა მაჭუტაძე (“მოძრაობა სახელმწიფო ხალხისთვის“)
  31. აკაკი მინაშვილი (“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“)
  32. ნონა მამულაშვილი (უპარტიო)
  33. ლევან ბეჟაშვილი (“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“)
  34. ბაჩუკი ქარდავა (უპარტიო)
  35. ლევან ხაბეიშვილი (“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“)
  36. ანა წითლიძე (“ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა“)

“ევროპული საქართველო – მოძრაობა თავისუფლებისთვის“

  1. დავით ბაქრაძე
  2. შალვა შავგულიძე (უპარტიო)
  3. ელენე ხოშტარია
  4. არმაზ ახვლედიანი (უპარტიო)
  5. ტარიელ ნაკაიძე

“ლელო“

  1. მამუკა ხაზარაძე
  2. ბადრი ჯაფარიძე
  3. დავით უსუფაშვილი
  4. ანა ნაცვლიშვილი

ბლოკი „გიორგი ვაშაძე-სტრატეგია აღმაშენებელი“

  1. გიორგი ვაშაძე (“გიორგი ვაშაძე -სტრატეგია აღმაშენებელი“)
  2. თამარ ჩარკვიანი (“კანონი და სამართალი“)
  3. პაატა მანჯგალაძე (“გიორგი ვაშაძე -სტრატეგია აღმაშენებელი“)
  4. თეონა აქუბარდია (“გიორგი ვაშაძე -სტრატეგია აღმაშენებელი“)

“საქართველოს პატრიოტთა ალიანსი“

  1. ირმა ინაშვილი
  2. გიორგი ლომია
  3. გოჩა თევდორაძე
  4. ავთანდილ ენუქიძე (უპარტიო)

“გირჩი“

  1. ზურაბ გირჩი ჯაფარიძე
  2. იაგო ხვიჩია
  3. ვახტანგ მეგრელიშვილი
  4. სალომე მუჯირი

“ალეკო ელისაშვილი-მოქალაქეები“

  1. ალექსანდრე ელისაშვილი
  2. ლევან იოსელიანი

“ლეიბორისტული პარტია“

  1. შალვა ნათელაშვილი

აღსანიშნავია, რომ პარლამენტში შესული ოპოზიციური გაერთიანებები 31 ოქტომბრის არჩევნების შედეგებს არ ცნობენ და მანდატების აღებას არ აპირებენ. მათი მოთხოვნა ვადამდელი არჩევნებია.

About geomediapress.ge

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

x

Check Also

“მოსკოველი მაყურებელი უნდა ვასიამოვნოთ”

“ჩვენთვის ძალიან სასიამოვნოა, რომ შევძლებთ მოსკოველ მაყურებელს ვაჩვენოთ ჩვენი სპექტაკლი – ერთ-ერთი ბოლო სპექტაკლი. არაჩვეულებრივი ...